mojtaba arabi 562 روز پیش
بازدید 3134 بدون دیدگاه

راهنمای خرید رم| همه آنچه که نیاز دارید تا بدانید

انتخاب و خرید رم مناسب برای رایانه شما به آن سادگی نیست که فکر می کنید. هر قطعه کامپیوتر شما مهم و پیچیده است و مولفه های بیشتری نسبت به آنچه که می دانید دارد. رم یا حافظه دسترسی تصادفی شما نیز از این قاعده مستثنی نیست. به طور کلی ، مردم می دانند که “رم بیشتر بهتر است”، اما این همیشه درست نیست. بیایید نگاهی بیندازیم که در مورد انتخاب رم مناسب برای رایانه شخصی خود باید بدانید. راهنمای خرید کامپیوتر را بخوانید.

خرید رم گیمینگ و لپ تاپ
یک مدل رم با دو ارتفاع متفاوت و کارایی یکسان برای مادربردهای مختلف- در خرید رم جوانب مختلفی را باید در نظر گرفت

رم چیست؟

به محل ذخیره سازی داده های مورد نیاز CPU رم می گویند که برای سرعت بیشتر در محاسبات استفاده می شود. با خاموش شدن سیستم اطلاعات آنها از بین می روند و متمایز از ذخیره سازها و هارددیسک هستند اما ماهیت یکسانی دارند. دیل آن را نیز می توان در تصادفی بودن خواندن/ نوشتن آن دانست.

فرم فکتور فیزیکی

آیا رم را برای یک رایانه رومیزی می خواهید؟ آیا با رم موجود در لپ تاپ متفاوت است؟ ماژول های RAM به شکل DIMM یافت می شود که نمایانگر “dual in-line memory module” است. چند نوع DIMM در بازار وجود دارد:

خرید رم گیمینگ
رم لپ تاپ- عکس از crucial

UDIMM: رایج ترین نوع رم در بازار است. به طور کلی اگر رم بدون U هم باشد از نوع UDIMM محسوب می شود.

SO-DIMM: رایج ترین در بین رم های لپ تاپ است و پیشوند SO نشانگر “small outline” است که طرح کلی کوچک شده DIMM است.

MicroDIMM: این مدل هم برای دستگاه های محاسباتی کوچکتر استفاده می شود و توضیح اضافه ای نمی توان داد.

DDR یا حافظه دسترسی تصادفی پویا

الان رم  با شناسه های مختلف DDR ارائه می شود، در RAM ، DDR به معنای “Double Data Rate” است، با شماره اضافه (مانند “DDR4”) که نشان دهنده تولید این استاندارد دو برابر جریان داده است. رم رایانه اولیه به طور کلی فقط DRAM خوانده می شد ، این به معنای حافظه دسترسی تصادفی پویا(Dynamic Random Access Memory) است. پیشتر رم ها هنوز هم در واقع مانند همان نمونه اولیه هستند ، فقط با طرح های بهتر و مدارهای بهتر که اجازه می دهند حافظه سریعتر و با ظرفیت بالاتر کار کند. اول از همه ، آنها یک رابط سیگنال ساعت اضافه کردند تا DRAM بتواند با سایر قسمت های سیستم همگام شود و SDRAM شود. سپس DDR برای دو برابر کردن مقدار پهنای باند داده موجود برای بقیه دستگاه ها ساخته شد.

بعد از SD و DDR رم های DDR2، DDR3، DDR4 و اکنون DDR5 به بازار آمدند. البته که در کارتهای گرافیک GDDR6 نیز موجود است. برای مطالعه بیشتر راهنمای خرید کارت گرافیک را بخوانید.

در هر صورت مادربرد و سی پی یو در انتخاب نوع رم DDR شما موثر است. برای مطالعه بیشتر راهنمای خرید CPU و راهنمای خرید مادربرد را مطالعه کنید.

ظرفیت

این همان جایی است که بیشتر مردم درباره ان اطلاعاتی دارند: بیشتر، بهتر است. مثلا یک رم ۸ گیگابایتی از یک رم ۴ گیگابایتی بهتر است اما این همه قصه نیست زیرا در سیستم عامل های ۳۲ بیتی عملا بیشتر از ۴ گیگا بایت رم در دسترس شما نیست حتی اگر رم شما ۸ گیگابایتی باشد.

بیشتر سیستم های مدرن به لحاظ تئوری می توانند تا ۴ پتابایت حافظه را پشتیبانی کنند اما در عمل بیشتر پردازنده ها بین ۳۲ تا ۲۵۶ گیگابایت رم را پشتیبانی می کنند. پس شما نمی توانید به همیزان که خواستید به خرید رم اقدام کنید.

به این محدودیت باید ظرفیت مادربرد را هم اضافه کرد اکثر مادربردهای میان رده از دو شیار رم استفاده می کنند که همین موضوع نیز عاملی برای محدودیت استفاده از رم است. بعد از دانستن این موارد از الگوی رم بیشتر بهتر است استفاده کنید.

رم

سرعت

تا به اینجا انتخاب و خرید رم ساده است اما پیچیدگی از اینجا شروع خواهد شد. فرکانس و timing

فرکانس

سرعت رم یا فرکانس در حقیقت میزان عمل نوشتن/ خواندن رم در واحد ثانیه را سرعت رم می گویند به عنوان مثال یک رم با فرکانس ۳۲۰۰ مگاهرتز می تواند در یک ثانیه ۳.۲ میلیارد خواندن/ نوشتن انجام دهد. پس یک رم DDR4-3200  و  DDR4 2666 مگاهرتزی با هم متفاوت هستند.

اینجا هم هرچه بیشتر بهتر است با همخوانی با CPU و مادربرد میسر می شود. مادربرد با پشتیبانی از فرکانس ۲۶۶۶ مگاهرتزی توان یک رم ۳۲۰۰ مگاهرتزی را هدر می دهد. در ضمن رم با سرعت بالاتر، گرانتر هم هست.

تایمینگ

مورد بعدی زمانبندی رم است که به تاخیر دریافت فرامین از CPU است و چهر عدد دورقمی به شکل ۱۸-۲۲-۲۲-۴۲ است. هرچه اعداد کوچکتر باشند بهتر است. از ورود به بحث فنی پرهیز می کنم اما به طور کلی ، تفاوت در زمانبندی  تأثیر زیادی در تجربه شما با پارامترهای مدرن و کنترل کننده های حافظه در مادربرد و پردازنده شما نخواهد داشت.

اورکلاک کردن رم

مادربردهای میان رده و بالارده به شما امکان استفاده از حداکثر ظرفیت رم را می دهند. رم هایی که امکان اورکلاک برای آنها فراهم باشد باید با مادربردهایی که از XMP پشتیبانی می کنند مچ شوند تا افراد مبتدی هم بتوانند از تنظیمات کارخانه ای آن استفاده کنند.

کانال ها (Channels)

کانال ها مسیر های ارتباط بین CPU و RAM هستند. مسلما رفت و آمد در یک مسیر دوبانده بسیار روان تر از مسیر یک بانده است. ساده تر از این نمی توانم توضیح دهم. رم های تک کاناله دیگر از دور خارج شده اند و اکثر پردازنده های امروزی دو یا چهار کاناله هستند و رم های پرقدرت از طریق مادربردهای سازگار می توانند نقطه گلوگاه سیستم را برطرف نمایند.

رم ها از طریق اسلات یا شیار حافظه بر روی مادربرد نصب می شوند. برای استفاده از چند کانال نیاز به استفاده از دو رم یکسان دارید تا ازحداکثر ظرفیت CPU و رم استفاده کنید.

به عنوان مثال برای یک کامپیوتر گیمینگ با ۱۶ گیگ رم بهتر است از دو رم ۸ گیگ  با فرکانس و برند مشابه استفاده کنید. این مورد مخصوصا برای ارتقا سیستم و افزایش رم بسیار مهم است.

خرید رم
استفاده از دو رم مشابه بازدهی بهتری در کامپیوتر دارد- عکس از crucial

نکات اضافی

دانستن موارد زیر نیز می تواند مفید باشد:

ECC یا Error Checking and Correction

 حجم و سرعت بالای خواندن/ نوشتن احتمال خطا را افزایش می دهد به خصوص اگر برای محاسبات سنگین باشد. یک خصوصیت به رم اضافه می کند تا داده ها را مدیریت و خطاها را شناسایی و برطرف کند. البته این کنترل کردن باعث کاهش سرعت می شود. بیشتر رم های رایج ECC ندارند.

Registered/unregistered یا buffered/unbuffered

“Registered” و “buffered” ویژگی های قابل تعویض در رم هستند. رم های کاربران معمولی “Unregistered” هستند و رم های “Registered” معمولا شامل آپشنی مثل ECC هستند. که برای سرورها و سیستم های با رم بالا استفاده می شوند.

رم های “Registered” کمک می کند تا رم های بیشتری در سیستم به کار گرفته شود که به خصوص برای مادربردهای سرور استفاده می شود.

ولتاژ

اگر یک حرفه ای هستید و قصد اورکلاک کردن را دارید باید میزان ولتاژ رم خود را بدانید پس باید در انتخاب خود دقت کنید ولی درکل برای یک کاربری عمومی چندان اهمیت ندارد.

هیت سینک

مانند سایر قطعات کامپیوتر، رم ها هم گرما تولید می کنند اما رم هایی که فشار روی آنها زیاد است نیاز به هیت سینک هایی دارند تا گرما را پخش کنند تا عملکرد رم بهینه باشد. برای کاربری های عمومی معمولا هیچ سینکی نیاز نیست اما برای گیمینگ و طراحی های سنگین و آنالیز دیتا بهتر است که رم ها پخش کننده گرما داشته باشند.

خرید رم
رم ها برای خنک ماندن مجهز به پخش کننده گرما می شوند

نور پردازی

یکی از آپشن های برای یک رم نورپردازی است که معمولا با هیت سینکها هماهنگ می شوند.بیشتر رم های گیمینگ از LED ها برای رقص نور استفاده می کنند. نور پردازی RGB علاوه بر زیبایی باعث افزایش قیمت رم هم می شوند.

ارتفاع رم:

اگر از یک مادربرد Micro ATX استفاده می کنید نیاز است تا یک رم کوتاهتر داشته باشید پس این مورد را نیز در خرید رم لحاظ کنید.

نتیجه گیری

با ترکیب موارد بالا از جمله فرم فکتور، نوع DDR، سرعت، ظرفیت و کانال آن با مشخصات اضافی به دقت به خرید رم متناسب با بودجه تان اقدام کنید و یادتان باشد همیشه رم بیشتر بهتر نیست.

نکته آخر

باید بدانید که شما یک زنجیر متصل به را خواهید داشت پس در انتخاب پاور مناسب، دقت لازم را بکنید. در ضمن گارانتی برای رم اهمیت بسیار بالایی دارد پس برای خرید رم با گارانتی معتبر اقدام کنید. فروشگاه آر تی جی سنتر ارائه دهنده انواع قطعات کامپیوتر با ضمانت اصل بودن و گارانتی معتبر می باشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo