mojtaba arabi 575 روز پیش
بازدید 3241 بدون دیدگاه

راهنمای خرید مانیتور درسال ۱۴۰۱|مانیتورگیمینگ یا حرفه ای

مانیتور پنجره ای به درون کامپیوتر شماست. با انتخاب یک مانیتور خوب ظرافت کار شما نمایش داده می شود.در راهنمای خرید مانیتور قصد دارم تا مهمترین نکات خرید را برای کاربری‌های مختلف بیان کنم.

راهنمای خرید مانیتور
کلیدی ترین نکات خرید مانیتور

توصیه می کنم تا مهم ترین نکات خرید کارت گرافیک را هم بخوانید.

جنگ اول به از صلح آخر: تعیین نوع کاربری

در ابتدا مشخص کنید که چه می خواهید؟ آیا گیمیر هستید و برای کیفیت بالاتر پول بیشتری پرداخت می کنید؟ با تصاویر و ویدئوهای باکیفیت بالا سرو کار دارید؟ یا برای مصارف عمومی مثل وب گردی و تماشای فیلم قصد خرید مانیتور دارید؟

مانیتورهای گیمینگ عمق رنگ زیادی نیاز ندارند اما زمان دریافت تصویر برای آنها باید کوتاه باشد. هرچه میزان عمق رنگ بیشتر باشد پس زمان پاسخ دهی هم افزایش می یابد که برای طراحان مناسب است. پس بسیار اهمیت دارد تا بدانید که چه می خرید.

کاربران عمومی هم نیازشان یک چیزی بین این دو قرار می گیرد.

خرید نمایشگر  اداری
مانیتورها در دنیای امروز اهمیت فراوانی دارند. تقریبا با گسترش تکنولوژی استفاده از آنها جزو لاینفک زندگی شده است.-

رزولوشن بیشتر به معنی کیفیت تصویر بالاتر

هرچه اندازه رزولوشن بالاتر باشد یعنی تعداد پیکسل های نمایش داده شده در واحد اینچ بیشتر است و تصویر وضوح و کیفیت بالاتری دارد. دسته بندی ها اکثر نمایشگرهای موجود از ۱۰۸۰p شروع می شود که برای کاربری های عمومی مناسب هستند.

در جدول زیر کیفیت تصاویر رایج را می بینید.

نماداندازه تصویررزولوشنتعداد پیکسل
Full HD۱۹۲۰*۱۰۸۰۱۰۸۰p۲.۷ میلیون پیکسل
QHD- 2K (WQHD)۲۵۶۰×۱۴۴۰۱۴۴۰p۳.۶ میلیون پیکسل
۴K UHD۳۸۴۰*۲۱۶۰۲۱۶۰p۸.۲۹ میلیون پیکسل
۸K UHD۷۶۸۰*۴۳۲۰ ۳۳.۱۸ میلیون پیکسل

اندازه و ارتباط آن با تراکم پیکسلی

در یک سایز بزرگ هرچه رزولوشن کمتر باشد، تراکم پیکسلی هم کمتر خواهد شد. برای یک مانیتور رومیزی سایز اینچ بسیار بزرگ است اما بستگی به انتخاب شما دارد.

نرخ تازه سازی تصویر

به معنی تعداد دفعاتی که در هر ثانیه مانیتور با تصاویر جدید به روز می شود. هرچه تعداد آن بیشتر باشد تصویر نرم تر و بهتر است و برمبنای هرتز اندازه گیری می شود. برای گیمیر حرفه ای حداقل ۱۲۰ هرتز نیاز است. البته نرخ تازه سازی ۷۵ هرتزی هم برای بازی در حد آماتور بد نیست.

زمان پاسخگویی

خیلی ملاک با اهمیتی نیست اما هرچه کمتر باشد بهتر است. زمان پاسخگویی بیشتر بیانگر میزان تاری تصویر در بازی یا تماشای ویدئو است. همانطور که قبلا گفتم این برای یک گیمر مهم است. سریعترین زمان پاسخگویی ۰.۵ میلی ثانیه است که در بهترین مانیتور گیمینگ در رده حرفه ای ارائه می شود.

مانیتور گیمینگ
نمایشگر های مناسب برای تولید کنندگان محتوا با نمایشگرهای عمومی غالباً متفاوت هستند.

فناوری ساخت پنل

قبل از هرچیز لازم است تا بگویم هرچه کیفیت بالاتر باشد زمان ارائه تصویر طولانی تر خواهد بود و برعکس. براین اساس سه مدل پنل وجود دارد.

TN ارزان و سریع

زمان پاسخ دهی کم، بالاترین نرخ تجدید، حداقل تاری حرکت. تاخیر ورودی کم. پنل های TN که چون کیفیت پایینی دارند پس در زمان کوتاهی تصویر را ارائه می دهند. ارزان قیمت هستند و زاویه دید خوبی ندارند یعنی فقط از روبرو تصویر خوب دیده می شود و از باقی زوایا تصویر مطلوب نیست. البته برای گیمینگ مناسب هستند.

IPS برای حرفه ای ها

نسبت به پنل های TN، کیفیت بهتری در ارائه تصویر دارند اما زمان پاسخ دهی آنها کندتر است. به دلیل کیفیت خوب در هر زاویه بسیار مناسب هستند. قیمت بالایی دارند و بیشتر حرفه ای ها به سراغشان می روند. کیفیت رنگ در این پنل در بالاترین درجه است.

VA بهترین کنتراست رنگ

طولانی ترین زمان پاسخ به طور معمول؛ نرخ تازه سازی بالاتر و بهترین عمق رنگ و بهترین کنتراست را دارند و برای کاربری عمومی مناسب هستند. هرچه میزان کنتراست تصویر بالاتر باشد کیفیت تصویر بهتر است. (۵۰۰۰:۱ خیلی بهتر از ۱۰۰۰:۱ است)

بازگشت به کارت گرافیک

هرچه میزان تراکم پیکسلی شما بالاتر باشد کارت گرافیک شما نیز باید قوی تر باشد. مچ نبودن این دو مورد با هم می تواند باعث ازدست رفتن لذت دیدن یک تصویر با کیفیت باشد. پس اینکه یک مانیتور با سایز بزرگ و کیفیت بالا بگیرید همه چیز نیست.

نمایشگرها دارای کاربری ها متفاوتی هستند پس باید منطبق با نیازهایتان مانیتور انتخاب کنید

اگر با فونت ریز سر و کار دارید بخوانید

استاندارد فونت در ویندوز ۹۰-۱۱۰ پیکسل بر اینچ است، اگر تراکم پیکسلی مانیتور بیشتر باشد فونت ها و دیگر موارد ریزتر و کوچکتر می شوند پس در انتخاب سایز مانیتور دقت کنید.

فیلم دیدن و بازی کردن دو دنیای متفاوت

برای فیلم دیدن هرچه تراکم پیکسلی بیشتر باشد کیفیت تصویر بهتر است اما در بازی این همه چیز نیست. چطور؟ بیشتر نمایشگرهای با نرخ ۶۰ هرتزی از مانیتورهای ۴K پشتیبانی نمی کنند. اگر می خواهید که با کیفیت ۴K و تازه سازی ۶۰ فریم بر ثانیه استفاده کنید باید یک کارت گرافیک خیلی قوی و گران داشته باشید.

عمق رنگ

گرافیست ها و کسانی که با ادیت ویدئو و ساخت موارد ۳ بعدی سرو کار دارند می دانند که بین خروجی تصویر در نمایشگر و قصد و منظورشان تفاوت هایی وجود دارد. بنابراین سعی می کنند تا عمق رنگ مناسبی را در کارت گرافیک و مانیتور انتخاب کنند. البته کارتهای گرافیک سری RTX انویدیا از مدلهای ۲۰ به بعد بیت ریت های ۱۰ و ۱۲ بیتی را به خوبی پشتیبانی می کنند.

نمایشگر های منحنی

ساخت این مدل از نمایشگرها با هدف افزایش میدان دید برای کاربر است. معمولا سایز بزرگی دارند و حداقل باید ۳۰ اینچی باشند تا بهترین اثرگذاری را داشته باشند. این نمایشگرها طبیعتا قیمت بالاتری خواهند داشت.

کدام نمایشگر برای گیمینگ مناسب تر است؟

در بالا مهمترین نکات را گفتم اما برای خرید یک مانیتور گیمینگ علاوه بر سطح مهارت گیمیر نکات زیر هم اهمیت دارند.

برای بازی های رقابتی سرعت نقش اساسی را دارد بنابراین باید یک مانیتور با تازه سازی ۱۴۴ هرتزی یا بالاتر تهیه کنید. زمان پاسخگویی و تاخیر اندکی داشته باشند . برای این دسته از گیمیرها احتمالا رزولوشن خیلی بالا مهم نیست و اندازه آن هم حداکثر ۲۷ اینچ مناسب است.

مانیتورهای گیمینگ رقابتی به زاویه دید خیلی زیاد نیاز ندارند درعوض سرعت حرف اول و آخرشان است. سریعترین نمایشگر گیمینگ تنها نیم میلی ثانیه تاخیر دارند. در این بازی های میلی ثانیه تعیین کننده هستند.

یک گیمیر معمولی می تواند به مانیتور با ۷۵ یا ۶۰ هرتزی هم بسنده کند. کیفیت تصویر بالاتر، تراکم پیکسل بیشتر و سایز بزرگتر را انتخاب کند. (اکثر گیمیرها حداقل ۷۵ هرتز را انتخاب می کنند.)

باید بدانید که مانیتورهای ۴K با نرخ ۶۰ هرتزی نیز موجود هستند پس دقت کنید تا حتماٌ فناوری G-sync یا Free-sync را ساپورت کنند.

فناوری G-sync و Free-sync چیست؟

دو شرکت سازنده کارتهای گرافیک (انویدیا و AMD) یک رویکرد در زمینه کاهش پارگی و لکنت تصویر در کارتهای گرافیک خود به کار برده اند. این فناوری به شما اجازه می دهد تا نرخ تازه سازی تصویر را مخصوصا برای کارتهای قوی بیشتر دردسترس قراردهد.

چه نمایشگری برای کاربران عمومی مناسب است؟

کنتراست تصویر مهم ترین شاخصه برای کیفیت است و بعد از آن اشباع رنگ، دقت و وضوح در رتبه های بعدی قرار می گیرند. اگر یک پنل VA را IPS مقایسه کنید به راحتی می فهمید که کیفیت VA بهتر است. برای استفاده های طولانی بهتر هستند و قیمت آنها نیز مناسب است.

مانیتور مناسب گرافیست ها و هنرمندان

پنل های IPS برای این افراد بسیار مناسب است میزان عمق رنگ آنها مناسب است و در بهترین درجه های رنگ را به نمایش می گذارند. طراحان وب، افرادی که با چاپ سروکارداند و تولید کنندگان بازی و محتوا به سراغ این مانیتورها می روند.

نکته آخر خرید مانیتور

استفاده از مانیتورهای ۲K  بسیار رواج پیدا کرده و حتی به لپ تاپ ها نیز سرایت داشته است. پس سعی کنید برای خرید مانیتور موارد بالا را در اولویت قرار دهید و در انبوهی از اطلاعات خود را غرق نکنید.

نتیجه گیری

موارد ذکر شده در بالا به عنوان مهمترین نکات خرید مانیتور برای انتخاب درست هستند اما برای بازار داخلی باید یک نکته دیگر را هم در نظر بگیرید که آن گارانتی معتبر است. فروشگاه آر تی جی سنتر ارائه کننده نمایشگرهای برندهای مختلف با گارنتی اصلی می باشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo