mojtaba arabi 556 روز پیش
بازدید 3162 بدون دیدگاه

راهنمای خرید فن سی پی یو | بایدها و نبایدها

آیا رایانه جدیدی اسمبل می کنید یا فن سی پی یو خود را عوض می کنید؟ ملاحظات زیادی در هنگام انتخاب فن CPU در نظر گرفته شده است. آیا شما پردازنده را اورکلاک می کنید؟ این کار میزان گرمای تولید شده را افزایش می دهد. آیا محدودیت های فضایی دارید؟ شما می خواهید مطمئن شوید که راه حل خنک کننده شما سازگار خواهد شد. آیا می خواهید کامپیوتر شما باورنکردنی باشد؟ بگذارید مهمترین فاکتورهایی را که باید هنگام انتخاب کولر پردازنده در نظر بگیریم

اهمیت فن سی پی یو

پردازنده شما یکی از مهمترین مؤلفه های موجود در سیستم شماست و برای اینکه به درستی کار کند، باید مطمئن شوید که خیلی داغ نیست. خوشبختانه ، اگر یک فن مناسب را برای پردازنده خود انتخاب کنید، می توانید مطمئن شوید که در دماهای مناسب کار می کند. در این راهنما ، نحوه انتخاب فن CPU را که با پردازنده و نیازهای شما کار می کند ، توضیح خواهیم داد.

بودجه

با این حال ، اگر یک کولر را به عنوان بخشی از یک کامپیوترانتخاب کنید ، مهم است که مبلغ مناسب برای کولر خود اختصاص دهید. شما احتمالا دوست ندارید که در حین اجرای بازی موردعلاقه تان یا احتمالا در حین رندرگیری، سیستم شما هنگ کند و یا shutdown شود. احتمالا از طرفی هم به این فکر می کنید که هزینه کولر گران را برای خرید یک قطعه با لول بالاتر مثل رم یا کارت گرافیک ذخیره کنید.

به عنوان یک قاعده کلی هرچه سی پی یو قدرتمند تر باشد، داغ تر کار می کند و برای افزایش راندمان و عمر کامپیوترتان باید آن را خنک تر نگهدارید پس باید حساب شده پول خرج کنید.

بستگی به نوع کاربری و بودجه تان فن cpu بخرید

کاربری فن سی پی یو

آیا به دنبال خرید یک کامپیوتر گیمینگ با بودجه کم و ارزان هستید؟ پس باید به فن سی پی یو پیش فرض کارخانه ای اکتفا کنید. اگر برای کامپیوتر گیمینگ خود با بودجه محدود بدون اورکلاک هستید پس یک کولر بادی (Air Cooler) برای شما احتمالا کفایت خواهد کرد. اما اگر قصد اورکلاک کردن دارید پس باید دست در جیب کرده و از یک Liquid Cooler استفاده کنید.

جنرال یوز یا کاربری عمومی

برای کاربران عمومی فن های سی پی یو که به همراه خود سی پی یو توسط کمپانی سازنده عرضه می شوند به اندازه کافی خوب هستند و پاسخ نیازهایشان را می دهد. شرکت AMD به همراه سی پی یو های سری Ryzen یک فن مناسب حتی برای اورکلاک کردن کوتاه و ملایم را عرضه می کند. اما برای اینتل این داستان اندکی متفاوت است. عرضه CPU  باکس به همراه فن در بازار ایران وجود دارد مخصوصا که فن سی پی یو ارائه شده در نسل دوازدهم به لحاظ طراحی و عملکردی بهبود پیدا کرده است.

پردازنده های Tray و سری های شامل حرف K و بالا رده ها بدون فن ارائه می شوند. برای اطلاعات بیشتر راهنمای خرید سی پی یو را مطالعه کنید.

فن سی پی یو
فن جدید سی پی یو های اینتل نسبت به قبل بازطراحی شده و عملکرد بهتری دارند- عکس از اینتل

نکته اصلی این است که ، اگر روی بودجه متمرکز باشید، و از سیستم خود به گونه ای استفاده نمی کنید که نیاز به خنک کننده اضافی داشته باشد، مجبور نیستید پول اضافی را برای کولر بالارده خرج کنید.

اما اگر به دنبال بدست آوردن عملکرد هرچه بیشتر از پردازنده خود هستید، باید به فکر یک خنک کننده با کیفیت و گرانتر باشید.

Air Coolers در برابر AIO Coolers

خنک کننده های بر پایه هوا در مقابل خنک کننده های بر پایه مایع، یک تصمیم مهم برای سیستم شماست و هر گزینه مزایا و معایب خاص خود را دارد که ما در اینجا به اختصار آورده ایم.

اما در اینجا مهمترین مزایا و معایب به شما در تصمیم گیری در مورد گزینه مناسب کمک می کند.

مزایای کولر های مایعمعایب کولر های مایع
بالاترین میزان خنک کنندگیقیمت گرانتری دارند و نسبت قیمت به عملکرد پایین تر است
مشکلات فضای اطراف سوکت را کمتر دارنداحتمال نشت مایع و آسیب به سایر قطعات را دارد
مزایای کولر های بادیمعایب کولر های بادی
قیمت پایین تر و نسبت قیمت به عملکرد بهترپتانسیل خنک کنندگی محدود
نیاز به نگهداری ندارند و عمر طولانی تر دارندکمبود فضا در اطراف سی پی یو و تداخل با Ram و …
آسیب های مربوط به نشت را نداردوزن زیاد و مشکل نصب

میزان TDP

TDP یک کولر واقعاً یکی از مهمترین عوامل برای تعیین اینکه آیا یک کولر خاص برای سیستم شما مناسب است یا خیر.

قدرت طراحی حرارتی (TDP) ، که گاهی اوقات به آن نقطه طراحی حرارتی گفته می شود ، حداکثر مقدار گرمای تولید شده توسط یک تراشه رایانه یا مؤلفه (اغلب CPU یا GPU) است که سیستم خنک کننده در یک کامپیوتر برای از بین بردن تحت هر بار کاری طراحی شده است. منبع ویکی پدیا

هنگامی که می خواهید یک پردازنده و یک فن سی پی یو خریداری کنید ، این دو مؤلفه دارای رتبه TDP هستند. توضیح آن به سادگی ممکن است: اگر یک کولر پردازنده را خریداری کنید که دارای یک TDP پایین تر از TDP پردازنده شما باشد، برای خنک کردن پردازنده شما کار مناسبی انجام نمی دهد.

البته اگر رتبه TDP روی کولر شما کمی پایین تر ازTDP پردازنده شما باشد ، همیشه می تواند کار خوبی انجام دهد ، زیرا پردازنده شما همیشه با حداکثرتوان کار نمی کند و گرمای واقعی تولید شده کمتر است.

با این حال فکر می کنم که بهتر باشد که TDP کولر از سی پی یو بیشتر باشد مخصوصا وقتی که قصد اورکلاک را دارید.

فن سی پی یو
انتخاب فن باید متناسب با توان حرارتی سی پی یو باشد.

سوکت پردازنده

اگرچه بیشتر کولرها برای سوکت های مختلف ارائه می شوند اما برخی از کولرها برای پردازنده های خاص نظیر سوکت ۲۰۶۶ اینتل یا سری  Threadripper شرکت AMD ساخته می شوند. برای اطلاع از نوع سوکت راهنمای خرید مادربرد را مطالعه کنید.

اطلاعات مربوط به نوع سوکت در دفترچه مادربرد و جعبه سی پی یو درج شده است.

قابلیت نصب و سایز

همانطور که در بالا گفتم سایز و اندازه و همینطور قابلیت نصب یکی از مهم ترین مواردی است که باید در خرید فن سی پی یو به آن توجه کنید.

فن سی پی یو بادی
یک کولر بادی اندازه و ارتفاع بزرگی دارد و حجیم است

ارتفاع

برخی از کولرها آنقدر بلند هستند که درون بعضی از کیس ها قرار نمی گیرند پس قبل از انتخاب مطمئن شوید که چه اندازه برای ارتفاع آن فضا در اختیار شماست.

حجم

بعضی از کولرهای بادی آنقدر بزرگ هستند که RAM ها و کارت گرافیک را تحت تاثیر قرار می دهند. شاید مجبور شوید از رم های کوتاه تر استفاده کنید (راهنمای خرید رم را مطالعه کنید) و یا اسلات PCI پایین تر را برای نصب گرافیک انتخاب کنید.

اندازه رادیاتور

برای خنک کننده های مایع بزرگترین عامل در تعیین فاصله، اندازه رادیاتور است که در اندازه های مختلفی تولید می شوند.

زیبایی و نورپردازی

یکی از مهمترین موارد در انتخاب کولر زیبایی و نورپردازی آن است. اگر به دنبال تجملات هستید فن های ARGB و مایع های رنگی زیادی در دسترس شماست. اما اگر فقط به عملکرد اهمیت می دهید پس هزینه ای کمتر می پردازید.

در ضمن مطمئن شوید که می توانید به راحتی RGB  را خاموش کنید.

فن سی پی یو مایع
یک کولر مایع می تواند هم زیبایی داشته باشد و هم کارایی زیادی داشته باشد. ضمن اینکه مدل های custom شده می توانند رم و کارت گرافیک را نیز خنک کنند.

صدا و نویز

شاید اینطور فکر کنید که هرچه تعداد فن بیشتر و اندازه آن بزرگتر باشد احتمال اینکه صدای و نویز بیشتری داشته باشد، بیشتر است اما در عمل فن های بزرگتر به دلیل اینکه فشار کمتری به آنها وارد می شود پس بیصدا تر هستند مثل فن ۱۴۰ میلی متری که از یک فن ۱۲۰ میلی متری کم صدا تر است.

هرچه تعداد فن بیشتر باشد، چون سیستم خنک تر است پس فشار کمتری دارد و ساکت تر هستند (سه فن ۱۲۰ میلی متری صدای کمتری از یک فن ۱۲۰ میلی متری دارند).

نتیجه گیری

خواه به دنبال اورکلاک کردن رایانه خود به بالاترین پتانسیل آن باشید یا به سادگی از ایجاد فشار در سرعت های موجود جلوگیری کنید، باید به فن CPU خود توجه زیادی داشته باشید. اگر جاه‌طلبی‌های بزرگی ندارید و از تراشه Ryzen استفاده می‌کنید، ممکن است بتوانید با خنک‌کننده موجود در جعبه‌تان مقداری پول پس انداز کنید. اما در غیر این صورت، باید قبل از انتخاب فن سی پی یو، راه حل مناسب برای سیستم خود، فضای مورد نیاز و TDP را بررسی کنید.

برای خرید قطعات کامپیوتر و انواع فن، فروشگاه آر تی جی سنتر در خدمت شماست.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo